Ośrodek ds. Wytycznych Postępowania w Praktyce Medycznej, powołany przez Naczelną Izbę Lekarską zaprasza
reprezentantów pacjentów do aktywnego udziału w procesie tworzenia wytycznych.
Promujemy i wspieramy tworzenie wytycznych oraz ich wykorzystywanie w praktyce medycznej. Rozpowszechniamy wytyczne postępowania medycznego opierające się na aktualnej wiedzy medycznej oraz powstałych w oparciu o metodologie zgodne z zasadami medycyny opartej na wynikach badań naukowych (Evidence Based Medicine – EBM). Organizujemy i promujemy uczestnictwo oraz współpracę międzydyscyplinarną w tworzeniu wytycznych.
Wytyczne postępowania klinicznego to zestaw zaleceń dla lekarzy bądź innych specjalistów ochrony zdrowia, które stanowią wskazówki postępowania w procesie diagnostyki i leczenia.
Wytyczne powstają w oparciu o dane naukowe, które wyszukiwane są by określić najlepsze dostępne sposoby profilaktyki, rozpoznawania, leczenia i opieki nad pacjentem. Jeśli dane naukowe nie są dostępne, grupa tworząca wytyczne (GTW) może wykorzystać swoje doświadczenia i opinie by określić i zaproponować najlepszy sposób postępowania.
Wytyczne tworzone są przez grupę starannie dobranych specjalistów reprezentujących różne doświadczenie oraz pełniących różne role w systemie ochrony zdrowia, posiadających wiedzę o dziedzinie, w której wytyczne mają powstać.
Zazwyczaj w skład grupy wchodzą eksperci kliniczni, metodolodzy, praktykujący specjaliści ochrony zdrowia (w zależności od tematu wytycznych mogą to być lekarze rodzinni, lekarze specjaliści, pielęgniarki, farmaceuci itd.) oraz reprezentanci pacjentów.
Zaangażowanie pacjentów w opracowywanie wytycznych klinicznych jest promowane międzynarodowo. Jedną z zasad metodologii tworzenia wytycznych zgodnie z EBM jest zaangażowanie wszystkich, których wytyczne dotyczą, również pacjentów. Zachęca się również autorów wytycznych praktyki medycznej do poszukiwania i uwzględniania potrzeb i preferencji pacjentów. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie reprezentantów pacjentów w procesie opiniowania wytycznych.
Pacjenci, ich opiekunowie, członkowie rodzin pacjentów dotkniętych rozpatrywanym problemem zdrowotnym, organizacje pacjentów czy grupy wsparcia dla opiekunów mają doświadczenie w bezpośrednim zmaganiu się pacjenta z chorobą. Mogą oni opowiedzieć, bazując na swoich doświadczeniach życia z chorobą, o zaletach i wadach leczenia.
Perspektywa (poglądy, obawy oraz wątpliwości) pacjentów, ich rodzin oraz opiekunów stanowią ważne źródło nowych informacji i doświadczeń dla twórców wytycznych oraz specjalistów ochrony zdrowia wykorzystujących wytyczne w praktyce. Aktywny udział reprezentantów tej grupy daje podstawę do stworzenia wytycznych najlepiej dostosowanych dla grupy pacjentów, której ona dotyczy.
Reprezentanci pacjentów powinni próbować przedstawić doświadczenia szerszego grona pacjentów w zmaganiu się z danym problemem zdrowotnym, nie bazować tylko na swoich indywidualnych doświadczeniach.
Tak jak w przypadku innych członków grupy tworzącej wytyczne reprezentanci pacjentów nie mogą przedstawiać poglądów żadnego podmiotu czy organizacji mającej interes w formułowaniu zaleceń. Szczególnie dotyczy to poglądów i interesów przemysłu medycznego.
Reprezentanci pacjentów i ich opiekunów mają ten sam status i prawa co pozostali członkowie GTW. Często wykorzystuje się ich wiedzę i doświadczenie w:
Istnieje wiele form zaangażowania dla organizacji pacjentów w serwisie wytyczne.org. Większość z nich dostępna jest po zalogowaniu.
Baza wiedzy – zapraszamy do korzystania z bazy materiałów dla pacjentów pomocnych w podejmowaniu decyzji medycznych. Baza wiedzy prowadzona przez Ośrodek ds. Wytycznych Postępowania w Praktyce Medycznej Naczelnej Izby Lekarskiej, powstaje z udziałem i zaangażowaniem towarzystw lekarskich oraz innych organizacji zajmujących się tworzeniem wytycznych zgodnie z zasadami Evidence Based Medicine. Mamy nadzieję, że wraz z rosnącym zainteresowaniem wytycznymi i zaangażowaniem ich twórców zasoby bazy będą się powiększać.
Dołącz do Grupy Tworzącej Wytyczne – platforma wytyczne.org umożliwia i zachęca do nawiązywania współpracy i dialogu w procesie tworzeniu wytycznych.
Zgłoś temat dla nowych wytycznych – zachęcamy Państwa do zgłaszania propozycji tematów lub problemów klinicznych, które z perspektywy pacjentów, ich rodzin i opiekunów są priorytetowe i powinny zostać uwzględnione w wytycznych. Państwa zgłoszenia będą cenną wskazówką dla twórców wytycznych.
Weź udział w konsultacjach – zapraszamy Państwa do udziału konsultacjach projektów wytycznych. Proces konsultacji, w tym uzyskiwanie opinii pacjentów i ich reprezentantów jest niezbędnym etapem tworzenia wytycznych. Państwa zaangażowanie zapewni, że wytyczne będą dopasowane do potrzeb pacjentów.
W międzyczasie polecamy również regularne odwiedzanie strony Cochrane Polska, na której znajdą Państwo streszczenia najnowszych wyników badań naukowych przygotowanych w przyjaznej dla pacjentów formie.
Pierwszym krokiem jest rejestracja – wypełnij formularz rejestracji w naszym serwisie by móc korzystać z jego zasobów. W celu dokończenia rejestracji konta prosimy o jak najszybsze przesłanie na adres email: autoryzacja@hipokrates.org kopii pełnomocnictwa (w przypadku organizacji pacjentów) do zarejestrowania w serwisie wytyczne.org.
W przypadku problemów z rejestracją prosimy o kontakt z Ośrodkiem tel. 22 559 13 43, email: wytyczne@hipokrates.org
Nieformalne grupy pacjentów prosimy o kontakt telefoniczny z Ośrodkiem w celu rejestracji.
Jesteśmy z Wami od niedawna dlatego prosimy o cierpliwość i zgłaszanie wszelkich problemów technicznych związanych z funkcjonowaniem serwisu.